- Alkamislukukauden mukaan
- Opetus pääkaupunkiseudulla
- Opetus muualla Suomessa
- Opetus oppilaitoksissa
- Tiedekunnittain
- Teemoittain
- Verkko-opinnot
Kluuvikatu 7, Kauppakeskus Kluuvi
PL 4, 00014 Helsingin yliopisto
Asiakaspalvelu
Opiskelijaneuvonta, Fabianinkatu 33
Puh. (09) 191 22244
Tarkemmat tiedot
Ota yhteyttä
Opintojen ohjaus
Tarkemmat tiedot
Ota yhteyttä
Tenttipalvelu
Tarkemmat tiedot
Ota yhteyttä
Muut yhteystiedot
Minun oppiaineeni: Merja Rapeli ja lapsen oikeudet

Lapsen oikeudet -opinnoista apua omaan työhön
Avoin yliopisto järjestää tänäkin lukuvuonna Lapsen oikeudet -perusopinnot. Lapsen oikeuksia tarkastellaan muun muassa oikeustieteen, sosiaalityön, kasvatustieteen ja kehitysmaatutkimuksen näkökulmasta. Viime vuonna perusopinnot suoritti Merja Rapeli, joka lähti opiskelemaan ennen kaikkea oman kehittymisensä vuoksi. ”Halusin opiskella asioita, jotka ovat lähellä aiempia opintojani ja joista olen kiinnostunut”. Merjalla on työkokemusta sekä lastensuojelu- että järjestötyöstä. ”Uusi lastensuojelulakikin oli juuri tullut voimaan, kun opinnot alkoivat”.
”Valmistuin valtiotieteen maisteriksi Helsingin yliopiston valtiotieteellisestä tiedekunnasta vuonna 1990 pääaineena sosiologia”. Heti valmistumisensa jälkeen Merja opiskeli sosiaalityön pätevyyden, mutta sen jälkeen hän ei ollut opiskellut kuin esimerkiksi lyhyitä kielikursseja.
Opinnoista uutta tietoa
Lapsen oikeudet -opinnot ovat Merjalla nyt takanapäin. Hän suoritti ne ohjelman mukaisesti. Merja antaa kiitosta opintokokonaisuudelle. ”Se oli erittäin hyvin laadittu ja työmäärältään sopiva”. Hän myös kertoo, että opinnot eivät olleet liian rankkoja, ettei niiden aikana olisi pystynyt käymään töissä. ”Tosin töissä asiat piti aina järjestää niin, että pääsi luennoille”.
Vaikka lapsen oikeudelliset asiat eivät olleet täysin uusia Merjalle, hän kokee oppineensa paljon uutta. Opinnot toivat myös varmuutta arkityöhön. Ja tutustuihan hän hänelle uuteen opiskelumuotoon, verkko-opiskeluun. ”Opintojen EU-osuus käytiin pelkästään verkossa”, Merja toteaa.
Merjan on vaikea nimetä yhtä tiettyä asiaa, joka oli parasta opinnoissa. ”Ehkä hyödyllisintä työni kannalta oli uuden lastensuojelulain käsitteleminen”. Myös lasten osallisuuteen liittyvät teemat olivat mielenkiintoisia. Opinnoissa tehtiin myös harjoitustyö lapsen kuulemisesta. ”Harjoitustyö oli valaisevaa ja käytännönläheistä”. Lisäksi Merja piti kehitysmaaosuudesta.
Kehitysmaaosuuden opettaja saa erityistä kiitosta. ”Hän oli selvästi panostanut oppimiseen ja oli valinnut hyviä artikkeleita”. Opintojensa aikana Merja vaihtoi uuteen työhön, jossa lasten asiat ovat enemmän esillä. Hän kokee, että kurssista oli hyötyä myös työn haussa, koska hän oli päivittänyt ja päivittämässä tietojaan. Tällä hetkellä Merja työskentelee lasten ja nuorten palveluiden kehittämishankkeessa.
Lapsia olisi hyvä kuunnella
Merja suosittelee opintoja erityisesti peruslastensuojelun ja aikuissosiaalityön työntekijöille. ”Aikuissosiaalityössä tulisi ottaa lapset myös huomioon, koska suurimmalla osalla asiakkaista on lapsia”, Merja perustelee. Kurssi sopii myös esimerkiksi päiväkodeissa ja kouluissa työskenteleville. Myös kehitysyhteistyöhankkeita valmistelevat työntekijät saisivat Merjan mukaan opinnoissa erittäin paljon hyödyllistä tietoa.
Muutaman tärkeän asian Merja haluaa nostaa lapsen oikeuksista esiin. ”Opinnoissakin ilmeni, että Suomi on saanut YK:lta pyyhkeitä lapsen oikeuksien kansainvälisen sopimuksen toimeenpanosta ja siitä, että lasten huostaanotot ovat olleet koko ajan kasvussa”. Merja korostaa myös lasten kuulemista ja kuuntelemista. ”Ottaisimme oikeasti onkeemme, mitä lapset sanovat ja kuuntelisimme heitä”.
Lisätietoa
(julkaistu 16.8.2010)

